מהי פרגולה

פרגולה הינה סככה להצללה על דקים או מרפסות. במה נבדלת הפרגולה מהגג? הפרגולה מצלילה על שטחים, היא מאפשרת מעבר של גשם או מים, להבדיל מגג שהוא מקורה לחלוטין ואינו מאפשר מעבר של גשם או מים. אכן, כדאי לשים לב מה מתכננים גג או פרגולה למרפסת. המפרט הטכני מאוד דומה, אך יחד עם זאת ישנם אלמנטים שונים. יש שני סוגי פרגולות, האחת נתמכת על גבי קיר קיים בצד אחד ובצד השני מערכת עמודים. הסוג השני היא פרגולה הנתמכת על ידי מספר עמודים בלבד. החשוב מכל הוא שכל עמוד יותקן או יוצב על גבי משטח קשיח שישמש לו כיסוד. אין להניח את העמודים על גבי אדמה חשופה, אלא אם כן, יוצקים יסוד בטון שבתוכו יצוק אביזר מתכת שמיועד להצבת עמודים. המרחק בין העמודים בתכנון הפרגולה מומלץ שלא יעלה על שתיים וחצי מטר.

העמודים – ישנן כמה שיטות לבניית העמודים, השיטה השכיחה, היא חיבור של שלושה קרשים בחתכים של חמש על חמש עשרה, שכל השלושה מתחברים אחד לשני ויוצרים עמוד של חמש עשרה על חמש עשרה. השיטה המומלצת היא לחבר בין שלושת החלקים באמצעות ברגי סגר. ברגים אלה מהדקים בחוזקה את שלושת הקרשים שיוצרים את קורת העמוד. היתרון של ברגי הסגר שהם ברגים שאינם נשברים ומחזקים מעמד לאורך הרבה שנים, שלא כמו ברגי סיבית, או מסמרים שעם הזמן, לעיתים , ההידוק שלהם נחלש. סוג שני של עמודים הוא עמודים מעץ גושני מוצק בחתך של חמש עשרה על חמש עשרה שכל עמוד הוא מקשה אחת. המאפיינים של העמודים הללו שהם לאורך הזמן הם נסדקים ומעניקים לעמוד מראה מיושן, פרגולה עתיקה ויפה. יש לשים לב שהעמודים העשויים מעץ גושני אינם מסובבים במיוחד, ניתן להזמינם מוקצעים מראש. לאוהבים את הצורה הטבעית של העץ, ניתן ללטשם ללא ההקצעה, דבר המקנה לעמודים אלה מראה מיושן ואותנטי. סוג נוסף של עמודים מעץ גושני, הבנויים בטכניקה שונה, אלה הם קורות עמודים בכל חתך שתבחרו, המיוחד בקורות אלה שהם שילוב של הדבקת קורות אחת לשניה בדבקים ובלחץ גבוה. היתרון של קורות אלה שניתן להזמינם בכל אורך ובכל חתך וטכניקת ההדבקה מקטינה את פעילות העץ וההתפתלות שלו, אך לא מונעת סדקים. לאחר שמיקמנו את העמודים, עלינו להתקין את הקורה הנושאת, אשר רוכבת על גבי העמודים. הקורה נבחרת בהתאם לעומס שאנו רוצים להעמיס עליה.

בפרגולות קיימת גם חשיבות לנושא האסתטיקה, זהו נתון חשוב שיש לקחת בחשבון ולהתייחס אליו בכובד ראש. מומלץ לבחור בקורה שהחתך שלה גבוה יותר מחתך העמודים, אבל לא פחות מחתך העמודים. לדוגמה: אנו רוצים להשתמש בפרגולה שלנו באגדים מעץ גושני, בחתך של חמש עשרה על חמש עשרה ובמרווחים של 90 ס"מ בין המרכזים, במקרה זה, משקל האגדים הוא גדול וזה ללא חומרי הצללה כלשהם, עלינו להקפיד על קורה מספיק חזקה שתוכל לשאת את משקל האגדים, משקל חומרי ההצללה והתנגדות הרוח. סוג האגדים והחתך שלהם, חייב לקחת בחשבון את אורכם בין נקודות העגינה. כלומר, אם המפתח בין הקורה הנושאת והעמודים והקיר שהם נקודות העגינה , לדוגמה, יש לתכנן את חתך האגד בהתאם.

מאמרים נוספים בנושא בהמשך.